Jak na péči o křečka 

Příručka pro majitele křečka byla napsána jako souhrn správné ubikace, vybavení, krmení a první pomoci.


Začneme od základu. Nejdříve si ale povíme něco o bydlení křečka ve volné přírodě.

Křeček syrský je velmi teritoriální tvor. Žije na polích v oblasti Sýrie a Egypta. Mezi plodiny pěstované na těchto polích patří například vojtěška, pšenice, cukrová řepa, ječmen, kukuřice nebo banánovníky. Přirozené prostředí nad norovým systémem je tedy většinou mezi vysokými plodinami.

Pravé obydlí ale není nad zemí. Křeček žije v rozsáhlých norách pod poli. Hluboko pod zemí není téměř žádný vzduch a naprosto minimální proudění vzduchu tunely. Jedna komora je dokonce záchod, kam jedině obyvatel chodí. Jednou za čas vynosí všechny bobky ze záchodu ven do pole.

Do norového systému vedou často maximálně tři vchody. Všechny vchody si křeček pečlivě počůrává a napachuje, aby všem cizincům důrazně naznačil, čí území to je. Na území teritoria v poli si křeček značí především rohy.

Nejhlubší objevená nora křečka syrského byla hluboká 1,5 metru a naběhat dospělý křeček během noci dokáže kolem 10km.

Norování je životně důležitá aktivita. Při norování křeček zapojuje všechny svaly těla. I ty, které nedokáže procvičit žádnou jinou aktivitou. Křečkovi který nenoruje tedy ochabnou některé svaly.


UBIKACE

Před pořízením křečka řešíme nejdříve ubikaci. 

V Evropě jsou dva oficiální minimální rozměry ubikace. Jsou to 80x45cm a 100x50cm.

Z naší zkušenosti je opravdový MINIMÁLNÍ rozměr 80x60cm (plastový XXL box). Minimální rozměr je to ve smyslu prostoru pro základní vybavení. Do oficiálního 80x45cm nedáte všechno potřebné vybavení - záchod, koupelna, norovací část, miska na krmení, kolečko 30cm+

Ideálním rozměrem pro spokojenost křečka a tedy i vás je 100x50cm. Vhodnou ubikací tohoto rozměru je například akvárium nebo Duna Maxi. Samozřejmě může být i větší ubikace.

Díky teritoriální povaze křečka není vhodné mít ubikaci s mřížkami. Přes klece proudí vzduch, rychle se vyvětrá křečkův pach a křeček v důsledku toho čůrá na různá místa v ubikaci, nejen do záchodu. 



HOTOVÉ UBIKACE:

PODESTÝLKA

Po výběru ubikace začínáme zařizovat. Ubikace pro křečka musí obsahovat norovací část. Ta by měla být minimálně přes 50% ubikace a po celé této ploše minimálně 20cm vysoká. Základní norovací podestýlkou je hnědá Kaytee. Ideální je do ní přimíchat ještě bílou Kaytee a hrubé hobliny v poměru asi 40:30:30

Můžete použít i samotné hrubé hobliny, ale pro některé křečky mohou být pro norování příliš tvrdé. 
Do zbylé části ubikace jsou vhodné osikové nebo terarijní štěpky. Na ty se následně umisťuje záchod, koupelna, miska na krmení a později kolečko.

Norovací a nízkou část od sebe můžete přehradit dřevěnými mosty, korkovými stěnami, pletenými košíky nebo tácky (například z hyacintu nebo vodní trávy) a v případě nouze klidně kartonem od vajec.

NIKDY nedávejte těžké věci na norovací část! Hrozilo by, že křeček předmět podkope a ten na něj spadne. V takovém případě většinou dochází k úmrtí křečka. Pro barevné osvěžení můžeme nastříhat jídelní ubrousky. Jsou neparfemované a barva nepouští (jsou určené na kontakt s jídlem). 

Nevhodné podestýlky:

Vhodné podestýlky do norovací části:

Materiál na hnízdo:
Při vhodné podestýlce není nic takového potřebné. Křečkovi ale uděláte radost natrhaným neparfemovaným kapesníkem nebo ubrouskem.
Podestýlky vhodné do nízké části:

KOLOTOČ

Další velmi důležitý bod je kolotoč. Kolotoč je vhodný pro DOSPĚLÁ zvířata. Mláďata do 4 měsíců na kolečko nepatří. U mláďat se snadno vytvoří závislost a nedokáží si určit hranice vyčerpání. To často vede k poruchám růstu, v horším případě k infarktu nebo smrti z vyčerpání.

Vhodnou velikost musíte vybrat podle velikosti dospělého křečka. Obecně křečkům do přibližně 130g stačí kolečko 28cm. Nad 130g už je ale potřeba 30cm a nad přibližně 250g 33cm. Samozřejmě můžete mít i pro 130g křečka kolečko 33cm. Důležité je, aby byl křeček v kolečku zcela narovnaný, neměl hrbatá záda ani zakloněnou hlavu. Běhat v malém kolečku, kde je křeček pokrčený je bolestivé a může způsobit trvalé pokřivení páteře. 

Kolečko musí být s pevným celistvým dnem, aby mu nepropadla nožička a nezlomil si ji. Ideálním dnem je korek, který tlumí dopad pacek a šetří tím klouby. Pokud se bojíte špatného čistění, můžete kolotoč natřít lakem na dětské hračky. 

Na kolečku nesmí být z přední strany vedený držák od stojanu, při běhání v kolečku by do něj křeček mohl dát hlavu a kolečko by mu zlomilo vaz (tzv. nůžkový efekt) , případně useklo hlavu.
❗V případě lehkého průjmu dejte křečkovi kolečko, pohyb střev při běhu průjem zastaví ❗

Nevhodná kolečka:

Vhodná kolečka:

TOALETY

Nevhodné WC/koupelny:

Vhodné WC/koupelny:

VYBAVENÍ

Do základního vybavení patří hlavní domek s vchodem aspoň 7x7cm, aby křeček s plnými torbami pohodlně prošel (tyto rozměry mají domky určené pro morčata, domky dostupné pro křečky jsou malé). Hlavní domek se zahrabe do norovací části. Dalším nezbytným prvkem je předvchod z nízké části do domku. Použít se dá tunel s bočními vchody nebo senový domek se dvěma vchody. Ten také poslouží jako chodba. Při tvoření hlavní chodby myslete na vchody do norovací části. Tím dáte křečkovi prostor pro jeho oblíbené norování. Z hlavní chodby si vykope další svoje. Dále potřebujete nějaké plůtky nebo stěny na oddělení norovací a nízké části. Vhodné je najít v lese kámen na broušení drápků, vyvařit a umístit do ubikace. Doporučuji kámen umístit pod napáječku. Pokud se vám stane, že napáječka občas prokapává, voda na kameni rychle uschne a netvoří se tak v boxu přebytečná vlhkost vedoucí k zapaření nebo plísním.

Nevhodné vybavení/hračky:
Vhodné vybavení/hračky:

KRMENÍ

Další častý otazník u budoucích i nových majitelů křečka.

Křeček je všežravec. Základem krmení je kvalitní směs. Kromě obilnin je jeho důležitou stravou i bílkovina. 

Nejlepší směsi na trhu ČR:

Žádná dostupná směs není úplně top, tyto 3 jsou však aktuálně nejleší. Úplně ideální je kombinace všech. 

Vhodné komponenty směsi:

Nevhodná krmiva:

Granule:
Granule nejsou vhodným hlavním krmivem, je možné je domíchat do krmné směsi. 

Vhodná krmiva:

Pamlsky 


Nikdy křečkovi nedávejte minerální a solné kameny

Nevhodné potraviny:

Vhodné potraviny:

Křeček má na bocích před stehny holé černé kolečko. Jedná se o pachovou žlázu, na každé straně těla jedna. 
© 2022 Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky